Úgy gondoltuk, hogy bejegyzéseinkben főleg olyan információkat, praktikákat, ötleteket fogunk megosztani, amik mindenki számára használható infomációkat fognak nyújtani. Nem csak elvont, nehezen megvalósítható megoldásokat bemutatni.
Elsőként egy egyszerűbb, de annál hasznosabb témát választottunk, a kárpitozást.
Először is jó ha tisztázzuk, milyen igénybevételt kap az illető bútor és, hogy hol fogjuk használni. Nem mindegy, hogy egy családi reggelizőszékről, vagy egy néha használt olvasó fotelről van szó. A legfontosabb szempont ilyenkor a tisztíthatóság illetve, hogy az anyag elég erős legyen.
Biztosan Ön is észrevette már, hogy ugyanaz a kanapé tud nagyon olcsó és nagyon drága is lenni egyszerre. Van egy bizonyos Martindale szám, amivel a szövetek tartósságát mérik. Pédául azt mérik egy géppel, hogy hányszor lehet beülni egy szövetbe, anélkül, hogy a huzat rongálódna. Innentől gondolom egyértelmű, hogy minél nagyobb ez a szám, annál tartósabb, annál drágább. Egy átlagos szövet 15-25 000 beülés között mozog. Ez nagyjából 3-5év, persze normál körülmények közütt. Ez időn túl már lehet számolni szakadásra, kopásra. A másik a tisztíthatóság, amit egyrészt az anyag hátoldalán jelzik, hogy hány fokon mosható, mennyire bírja a napfényt, illetve ma már teflon bevonattal is kaphatóak anyagok. A tisztíthatóság szempontjából ha a selyem és ehhez hasonló fényes anyagok nyílván kényesebbek, de borzasztó elegánsak. Ezért inkább gyerekmentes övezetbe ajánlom. A másik lehetőség, hogy olyan anyagot válasszunk ami például szállodai használatra lett kifejlesztve, mert ezeket Trevira CS, láng-, UV-álló, teflon és egyéb bevonatokkal látják el. Az áruk gondolom kitalálható, hogy emiatt magasabb.
Ha meglévő bútorunkat szeretnénk áthúzni, próbáljunk bátran nekivágni és ne korlátozzanak minket a bútor eredeti paraméterei, hiszen egy ügyes kárpitos könnyedén finomít a formán, tesz hozzá plusz lábazatot vagy cserél lábat egy fotelen. Amire fontos odafigyelni, hogy lehetőség szerint nézzük meg milyen töltő anyaggal dolgozik a kárpitosunk, tehát hogy egy fotel üléséhez mit használ. Lehetőség szerint ha van minta belőle, próbáljuk ki nézzük meg milyen szivaccsal dolgozik. Kanapé párna kárpitozásnál különösen fontos lehet, hiszen puhának, de testesnek is kell lennie. Ehhez legjobb ha szivacstörmelékkel vagy polisztirol gyönggyel vagy egyéb műszálas puha töltő anyaggal van töltve melyre ezek után még 1rtg. flíz bevonat is kerülhet. Próbáljuk hangsúlyozni, hogy nem egy kivágott szivacs darabból szeretnénk.
Ha kicsit érdekesebb bútort szeretnénk nyugodtan variáljuk az eltérő színeket, mintákat a különböző felületeken. Például egy szék háttámla szövete lehet egy sima egyszínű anyag, míg az ülés egy ezzel harmonizáló csíkos felület. A kárpitosunknál válogathatunk számos szegecs közül is, amivel még emelhetjük a bútor kidolgozottságát. Akár egy fényes króm szegeccsel vagy egy elegáns díszzsinorral ami végigfut egy pad szélém. A zsinor vagy kéder /anyag szegély/ esetleg lehet más színű mint a kárpit, ezzel mondjuk egy fehér alapon fekete szegélyes széknél drámaibb hatást érhetünk el.